Categories

Dom drewniany czy murowany?

drewnianyJaki dom wybrać: dom drewniany czy murowany?

Domy drewniane są coraz modniejsze. Szczególnie zainteresowani są nimi ludzie młodzi, którzy są otwarci na innowacje, a jednocześnie szukają powrotu do tego, co dawne i dobre. Dlaczego wybrać dom drewniany, a nie murowany? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Na te pytania postaramy Ci się wyczerpująco odpowiedzieć.

Prawdą jest, że budownictwo drewniane zostało zapomniane na wiele lat i nikt domów drewnianych nie budował. Dlaczego? Domy z drewna zostały uznane za mało wytrzymałe i odporne w porównaniu z domami murowanymi. Niesłusznie, może pod wpływem mody zyskały taką opinię.
Natomiast w Stanach Zjednoczonych, jeśli spojrzymy na wskaźnik nowobudowanych domów, ze zdziwieniem przekonamy się, że najczęściej buduje się tam domy drewniane. W Skandynawii natomiast domy z bali uchodzą za najlepszą technologie. Pamiętajmy jednak, że oba te miejsca na świecie różnią się między sobą czynnikami meteorologicznymi. Dlatego buduje domy drewniane w Skandynawii muszą być bardziej odporne na niskie temperatury i ich sposób budowania jest trochę inny.

Czy domy drewniane mają powodzenie w Polsce?

Tak jak była o tym mowa we wstępie artykułu: moda na domy z bali powraca. Ponadto zmienia się mentalność ludzi, którzy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest ochrona środowiska i ekologia. Innym aspektem sprzyjającym rozwojowi budownictwa drewnianego jest fakt, że domy z bali buduje się szybciej niż domy murowane. Dlatego szybciej można wybudować taki dom i cieszyć się nim. Spora część ludzi decyduje się także na domy drewniane ze względu na ich walory estetyczne, piękny zapach drewna i poczucie osiągnięcia czegoś więcej, niż tylko posiadanie własnego domu.

Nie mówimy tu jednak o tym, że w Polsce w większości będzie się budować domy drewniane i domy z bali, ale z pewnością odznaczą się one w polskiej architekturze.

Jaki są zalety domów drewnianych?

Po pierwsze jest to bardzo szybki czas budowy domów drewnianych. Dla przykładu, zwykły dom drewniany całoroczny można zbudować już w przeciągu trzech miesięcy. W porównaniu z domami, które budowane są z cegły jest to czas aż czterokrotnie krótszy. Jest to niezwykle istotne dla ludzi, którzy nie mogą długo czekać na nowy dom, bo na przykład właśnie sprzedali swoje mieszkanie i za te pieniądze chcą wybudować dom.

Domy drewniane mają swój własny mikroklimat i tworzą niezwykłą, uspakajającą atmosferę. Dlatego polecane są osobom, które potrzebują dużo spokoju dla serca lub mają problemy z układem oddechowym.