Categories

Domy szeregowe

Czy warto budować domy szeregowe? Jakie są wady i zalety kupowania mieszkań w zabudowie szeregowej?

Zabudowa szeregowa ma tylu samo zwolenników, ilu wrogów. Mimo to, ilość domów szeregowych w Polsce stale rośnie. Jest to taki sposób budowania, który nie generuje zbyt wielu kosztów, dlatego też cena takiego segmentu w domu szeregowym nie jest tak wysoka jak cena nowego domu. Jednakże trudno porównywać komfort zamieszkiwania w odizolowanym od sąsiadów domu jednorodzinnym z segmentem w zabudowie szeregowej.

Na domy szeregowe decydują się zwykle te osoby, które generalnie szukają mieszkania. Jeśli trafia im się okazja kupna mieszkania w segmencie zamiast w blokowisku, a cena segmentu jest niewiele większa od mieszkania w podobnej lokalizacji – wówczas takie osoby decydują się błyskawiczne. Domy szeregowe to domy, w których jest przede wszystkim oddzielne wejście dla każdego. Każdy też ma kawałek ogrodu przed wejściem. To są plusy, których nie uświadczy się w blokowiskach. Jednakże trudno to porównywać do wielkiego ogrodu, w który może być wyposażona działka budowlana domu izolowanego i tutaj zabudowa szeregowa zawsze przegra.

Zabudowa szeregowa, poprzez możliwość zrobienia przejścia pomiędzy budynkami, umożliwia również stawianie budynków użyteczności publicznej. W ten sposób powstały już żłobki, przedszkola, a nawet szkoły podstawowe.

Rok 2015 zdecydowanie należy właśnie do domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Deweloperzy stawiają w ostatnich czasach na takie inwestycje, bo kierują się gustami Polaków. Z uwagi na to, że w roku 2014 znacząco ograniczył się dostęp do kredytów hipotecznych, Polacy coraz chętniej rezygnują z budowy własnego dużego domu na kredyt i zadłużają się raczej na dom w segmencie, bo jest taniej.

Domy szeregowe jak grzyby po deszczu pojawiają się więc na obrzeżach większych miast, takich jak Poznań, Kraków, Warszawa, czy Wrocław. W przypadku domów jednorodzinnych zbudowanych w szeregu liczy się lokalizacja – zwykle muszą znajdować się blisko centrum.