Categories

Glazura zawsze modna

Ceramiczne płytki na ścianach kuchni i łazienek nie wychodzą z mody od wielu lat. Swoja popularność zawdzięczają dwóm podstawowym atutom: są niezwykle praktyczne, a różnorodność dostępnych wzorów gwarantuje zaspokojenie nawet bardzo wysokich wymagań estetycznych. Wszystkie płytki wytwarzane są w podobny sposób: mieszaninę piasku, gliny oraz barwiących tlenów wraz dodatkami uszlachetniającymi poddaje się ucieraniu albo mieleniu, a następnie wypala w wysokiej temperaturze.  Są naturalne i w pełni ekologiczne, a w zależności od sposobu wykończenia mogą dekorować rozmaite powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne.

W łazienkach z uwagi na specyficzne właściwości najczęściej wykorzystuje się glazurę (na ściany), oraz terakotę lub gres porcelanowy na podłogę. Glazura cechuje się stosunkowo małą odpornością na ścieranie, więc nie używa się jej do wykładania podług ani nie układa na zewnątrz. Natomiast króluje jako materiał wykończeniowy na łazienkowych i kuchennych ścianach.

Dostępna jest niemal w nieskończonej liczbie kolorów, faktur i wzorów, a szklista powłoka nadaje jej bardzo elegancki charakter, dzięki czemu wykończenia wnętrz wykonane z jej wykorzystaniem prezentują się bardzo stylowo. W zależności od indywidualnych upodobań oraz od charakteru pomieszczenia można wybrać odpowiedni rozmiar płytek. Małe są bardzo gustowne, ale trudne do układania. Duże lepiej prezentują się na dużych powierzchniach. Na szczęście wybór jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.