Categories

Ogrzewanie i energooszczędność

ocieplenieSystem grzewczy i źródła energii, jakie się wykorzystuje do jego funkcjonowania są oczywiście bardzo ważne. Jednak, żaden sposób ogrzewania nie będzie dość dobry, jeśli uprzednio nie ocieplimy budynku. Jeśli mieszkamy w bloku, to praktycznie niewiele zależy od nas. Inaczej jest, gdy mamy własny dom. Wtedy koniecznie musimy o tym pomyśleć. Wiadomo, że ocieplenie całego domu to ogromna inwestycja. Wymaga nie tylko zakupu odpowiednich materiałów, ale też zatrudnienia ekipy budowlanej, która ociepli budynek. Kiedy jest to ocieplanie już gotowego domu, to najczęściej jest ono zewnętrzne. Dlatego dodatkowym kosztem będzie doprowadzenie elewacji budynku, do zadowalającego stanu. Zależnie od tego, co będziemy chcieli mieć na zewnątrz, może to nawet wymagać zatrudnienia kolejnej ekipy.
W perspektywie są to bardzo duże wydatki.  Niemniej jak się okaże po pierwszym sezonie grzewczym bardzo szybko się one zwrócą. Warto więc, zwłaszcza w sezonie letnim pomyśleć o zrealizowaniu takiej inwestycji. Z pewnością bardzo szybko ona zaprocentuje.

Równie ważna jak dobry wybór właściwego systemu grzewczego i ocieplenie budynku, są szczelne okna. Jeśli w mieszkaniu lub domu mamy stare okna, to jest duża szansa, że to przez nie nasze rachunki za ogrzewanie są astronomiczne. Oczywiście w tej sytuacji najlepszym rozwiązanie byłaby ich wymiana. To z pewnością duży koszt i mała rewolucja dla domu, ale w perspektywie jest to opłacalne. Dodatkowo, jeśli możemy zatrudnić ekipę, to wymiana okien może się odbyć naprawdę ekspresowo. Mogą wystarczyć dwa dni na to, by ze wszystkim się uporać. Jeżeli jednak nie mamy chwilowo wystarczających środków na wymianę okien, to powinniśmy zadbać o szczelność tych obecnych dostępnymi środkami. Jeśli na przykład zobaczymy ubytki w szybach na przykład na rogach, to koniecznie należy je uzupełnić lub po prostu wymienić całą szybę. W przypadku braków kitu w rowkach wkoło szyby, też trzeba założyć nowy. Poza tym koniecznie też trzeba uszczelnić okna przy pomocy uszczelek. Najlepiej gumowych, bo dzięki nim okna będzie można otwierać.